הרמוניה בכניסה לבית: שילוב חלל הכניסה בתכנון ועיצוב גינה

 

בשנים האחרונות יותר ויותר מעצבי פנים בישראל, משקיעים תשומת לב מיוחדת לעיצוב המבואה בבתים פרטיים ולשילוב של המבואה בתכנון של הגינה הצמודה לבית. כאשר נוצרת זרימה סגנונית ואחידות עיצובית בין המבואה לגינה, נוצרת מעין אשליה של מרחב מתמשך ומתבטלת ההפרדה בין החוץ לפנים. באופן הזה לא נוצר דיסוננס בין האווירה והאטמוספירה בכניסה לבית לבין האווירה בגינה. שמירה על הרמוניה ועל זרימה בין החוץ לפנים מאפשרת לנו ולאורחים שלנו כמובן להיכנס לבית נינוחים ורגועים.

בדרך כלל לא נוכל לנסח במילים מה בדיוק מרגיע כל כך במעבר הזה מהחוץ לפנים או מהפנים אל החוץ, אבל כן נוכל להגיד שמשהו פשוט עובד. ה"משהו" הזה, הוא הנושא של המאמר שלפניכם…

אחידות סגנונית לפני הכול

אלא אם כן אתם מכורים לסגנון האקלקטי המשלב בין אלמנטים שכל קשר ביניהם מקרי בהחלט, מומלץ להקפיד על כך שהעיצוב השולט בפנים הבית, יככב גם בחלקו החיצוני, כלומר בגינה. כך לדוגמה אם הגן שלכם מעוצב בסגנון יפני, יש לשלב אלמנטים אוריינטליים גם בחלל הבית ואם הבית מעוצב בסגנון כפרי, יש להמשיך את הקו העיצובי גם לגינה תוך שילוב של תאורה חמה, רהיטי גן המאופיינים בקווים עגולים ואלמנטים שונים העשויים מחומרים טבעיים כמו לדוגמה במבוק, קש ואבן.

האחידות הסגנונית צריכה לבוא לידי ביטוי באופי הקווים, בחומרי הגלם, בצבעים הדומיננטיים ובכל אלמנט נוסף המרכיב את העיצוב הכללי.

שקיפות וביטול ההפרדה

ביטול ההפרדה בין החוץ לפנים מתאפשר בין היתר בעזרת דלתות כניסה שקופות או שקופות למחצה. אם אתם חוששים שמא דלתות מעוצבות הן דלתות לא בטיחותיות, הרשו לנו להרגיע אתכם – יצרני הדלתות המובילים מודעים היטב לדרישות השוק לדלתות מעוצבות, כך שבדגמים החדישים הבטיחות לא מנגנת כינור שני לעיצוב ולהפך.

כך לדוגמה דלתות של רב בריח, המהוות סמל לבטיחות ואיכות, נמכרות כיום במגוון רחב ביותר של דגמים, לרבות דגמים המשלבים בין זכוכית, פלדה ועיטורי מתכת שובי עין, שיכולים להתאים למבחר סגנונות עיצוב, קלאסיים ומודרניים כאחד.

אלמנטים דומים

על ידי בחירה באלמנטים שונים המושכים את העין ומיקום אסטרטגי שלהם בחלל הפנימי ובגינה, ניתן ליצור מעין התכתבות בין האלמנטים השונים. כך לדוגמה מפל קטן הממוקם בגינה, יכול להתכתב עם צמחי מים שימוקמו במבואה. בדיוק באותו האופן, ניתן למקם למשל חפצים עתיקים ברחבי הגינה, להמשיך את הקו העתיק לתוך המבואה ואף לשבץ את הבית עם ענתיקות מיוחדות.

ויפה שעה אחת קודם

הדבר החשוב ביותר שיש להבין בכל הקשור לשילוב של חלל הכניסה בעיצוב ותכנון הגינה הוא שהרבה יותר קל לעשות את הדברים בצורה הנכונה מראש, מאשר לתקן אותם בשלב מאוחר יותר. הכוונה היא לכך שאם אתם מעוניינים ליצור זרימה סגנונית בין החוץ לפנים, מוטב שתדאגו לנושא בשלב כמה שיותר מוקדם, כלומר עוד לפני הכניסה לבית או לפני הקמת הגינה. ניסיון מאוחר לשלב את העיצוב של החוץ והפנים לעתים קרובות ייצור הרגשה מאולצת, לא טבעית ומתאמצת, קחו זאת לתשומת לבכם.