השלבים ההכרחיים בתכנון ועיצוב פנים

שלב הסקיצות – בשלב זה עובד המתכנן על דרכים אפשריות לתכנון ומציג אותן ללקוח, עד לשביעות רצונו המלאה. כאן כבר עולים על פני השטח פשרות ואילוצים בלתי נמנעים כגון: גודלו הנתון של החלל, תכנית הדירה המקורית, פתחים קיימים וכדומה, כך שהתכנון הראשוני הוא משימה לא פשוטה הדורשת חשיבה ויצירתיות.

הדמיות – התכנון הרעיוני מאחורינו והגיע הזמן לקבל הצצה "אמיתית" על בית החלומות שלנו, על העסק, המשרד וכל חלל שאנו מעצבים. באמצעות הדמיות אדריכליות והדמיות פנים של עיצוב הבית ניתן לצאת לטיול וירטואלי בתלת ממד, להיכנס לכל החדרים ואפילו לבשל במטבח, גם אם זה מול מסך המחשב בלבד.

הדמיה אדריכלית והדמיית עיצוב מאפשרות לכם לראות את התוצאה הסופית בעיניים ולא רק לדמיין את החלל המעוצב שכולל את החזון שלכם. מסיבה זו לא מומלץ לוותר על ההדמיה, שהמעצב ישמח להכין עבורכם.

תכניות עבודה מפורטות – שלב זה טכני ותכנוני בו נרקמים שרטוטים ותכניות עבודה מדויקות. הסט שיוכן לכם כולל תכנית עבודה כללית, תכנית ריהוט והעמדה, תכנית הריסה עבור כל האלמנטים שיש לפנות, כמו קירות, מחיצות, המטבח הישן וחדרי הרחצה, תכנית בנייה של כל התוספות, תכנית חשמל ותאורה, מיזוג אוויר, תכנית תקרה, פריטי גבס ונגרות, וכן תכניות נוספות בהתאם לצורך.

הזמנת חומרים ואביזרים – על מנת שהעבודה תתבצע בצורה חלקה, ללא עיכובים ובמינימום זמן, חשוב לדאוג מראש להזמנת כל החומרים הדרושים לעבודה ובכמויות הנכונות. בין החומרים: אריחים לריצוף, אריחים לחיפוי, אסלות, כיורים, אמבטיות, ברזים, שקעים, חלונות, ארונות מטבח, פרזול ועוד.

חשוב לדעת כי ישנם חומרים שעל הקבלן לספק, וכאלה שהלקוח מספק למען השינוי במרחב.

בחירת קבלן מבצע – חשוב למצוא איש מקצוע טוב שעבודתו איכותית ולא פחות מזה, שיהיה הגון ואמין. קבלן אמין וטוב הוא זה שיקבע את איכות הפרויקט. במקרים של שיפוץ כללי המערב שינויים הנדסיים, חשוב להעסיק קבלן רשום. כדי לקבל הצעות מחיר מהקבלן חשוב להכין דרישת עבודה מפורטת הנקראת בשפה מקצועית "כתב כמויות". המסמך נכתב על ידי המתכנן ומכיל את כל הפעולות שעל הקבלן לבצע בפרויקט החל מהריסה ופינוי ועד בניה וגמר. המסמך מפרט, לדוגמא, נקודות חשמל ותאורה, נקודות אינסטלציה, ביצוע ריצופים וחיפויים, וכל זאת לפי מידות וכמויות. לא מומלץ לקבל הצעת מחיר כללית, שלרוב אינה מחייבת, אלא להסכים מראש על כל פרטי העבודה ועלותם, כדי שלא יהיו אי הבנות ודרישות תשלום נוספות שישפיעו משמעותית על התכנון התקציבי.

פיקוח על העבודה – על מנת לפקח על העבודה בצורה טובה, יש לוודא שהקבלן ועובדיו פועלים לפי תקני הבטיחות ושדרישות העבודה מובנות היטב. אם שכרתם קבלן גג, הוא ינהל את העבודה באתר ויתזמן את עבודתם של קבלני המשנה מטעמו. ה"פיקוח העליון" על העבודות נעשה על ידי המתכנן, המבקר באתר מעת לעת ונותן לקבלן את ההנחיות הדרושות בהתאם לתכנון ומענה לשאלות ובעיות שצצות במהלך העבודה.

הלבשה סופית – שלב זה נעשה לאחר שהעבודות הסתיימו והאתר נקי מחומרי בנייה. הצבע הטרי התייבש על הקירות והגיע הזמן להכניס את הריהוט ואביזרי העיצוב השונים, התמונות, הטקסטיל, גופי התאורה ומערכות הישיבה. שלב ההלבשה הינו רגע השיא מבחינתו של המתכנן, וגם של הלקוח.