טיפים לבחירת תאורה נכונה לבית

כיום התאורה מקבלת את הכבוד הראוי לה, וזאת כי אנשים למדו שהיא אינה רק פתרון פונקציונאלי נקודתי, אלא היא בעצמה מהווה אלמנט עיצובי, וכאשר בוחרים לבית את התאורה בחוכמה – כולל כמות נכונה של גופי תאורה, מיקומים מושכלים, עוצמות רצויות וגוונים נכונים – הרי שניתן ליצור בבית אוירה הרמונית, נעימה ומזמינה. אי לכך כיצד מאירים נכונה את הבית? מוזמנים להיעזר בשורת הטיפים הבאה:

מהכלל לפרט

כיום יש הרבה מקום של כבוד לתאורה נקודתית אשר אינה נוגעת לכלל תאורת החלל. אי לכך רצוי להוסיף תאורת קיר מעל יצירת אומנות, תאורה נסתרת מאחורי דופן של דלפק, תאורה נקודתית עבור פינת קריאה, תאורת נוי מעל שולחן צד וכדומה – כאשר שילוב של תאורה נקודתית וטווח משתנה של עוצמת התאורה (כגון עמעום) מהווים נוסחה מנצחת.

הזדמנות עיצובית

יש לזכור שלא נהוג לתלות דברים נוספים מהתקרה מלבד גופי תאורה, ועל כן יש לנצל את ההזדמנות עבור זריקת צבע בחלל, עבור תמיכה חכמה בסגנון העיצובי שמבקשים לשדר, עבור מיצוב הבית, עבור יצירת משחק מעניין שבין נסתר לגלוי וכדומה. כלומר אין לבחור תאורה רק לפי נראות, אלא יש לבחור תאורה לפי כלל האלמנטים המשלימים, במיוחד כיום כאשר ניתן למצוא שלל משחקים אפשריים, אשר בין היתר כוללים משחק עם הכבל עצמו, משחק עם יחידות, גבהים, גוונים וכדומה.

ללא סנוור

בחירה או התקנה של תאורה בצורה לא נכונה, עלולה ליצור סנוור לא רצוי. אי לכך אם נתמקד באחת הדוגמאות היותר משמעותיות, נציין שבעת בחירת תאורה לחדר טלוויזיה מוטב להתקין תאורה מצדי הטלוויזיה (או מאחוריה), וזאת על מנת להוסיף אור בחדר מבלי שתאורה אחרת תשתקף במסך עצמו.

התייחסו לצל

על מנת לחדד צבעים של יצרית אומנות, יש להעדיף נורת אלוגן, וזאת כיוון שמדובר בסוג איכותי אשר יודע להעביר את חדות הצבעים באופן האמין ביותר. כמו כן, יש לוודא שהתאורה אינה יוצרת צללים לא רצויים, ולו על מנת להימנע מצל מוגזם, או לחלופין מתחושת עומס מיותרת.

בחירת גוונים

לבן של תאורה נתון לפרשנות וזאת כי ניתן למצוא תאורה יותר צהבהבה לצד תאורה יותר לבנה. מהסיבה הזאת, יש לבחון האם מעדיפים אווירה יותר ביתית חמימה, או לחלופין אווירה יותר קרירה משרדית, כאשר יש נורות שמראש מגיעות בגוון יחיד – כגון נורת הלוגן ונורת ליבון (שתיהן מציעות תאורה צהובה).

בחינה אישית

עד כה קיבלנו לא מעט טיפים עבור בחירת תאורה, ואילו עתה נחדד שעל מנת להטמיע נכונה את כלל הטיפים, יש לעצור ולעבור על השאלות הבאות:

  • האם שטח התאורה הנו גדול או קטן
  • איזה גוון תאורה מעדיפים
  • כמה נקודת תאורה יש באותו חלל
  • לאיזו אווירה שואפים, האם מבקשים ליצור הרמוניה באמצעות התאורה, או לחלופין ליצור משחק קונטרסטי בעל קריצה
  • האם יש אזורים בבית שמבקשים להאיר באופן ממוקד