מדוע להנגיש אתר לבעלי מוגבלויות?

תקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות החלו חובה חוקית על בעלי אתרים להנגיש את אתריהם לבעלי מוגבלויות. הכנסת חוקקה בחקיקה ראשית חוק המחייב את בעלי האתרים להנגיש את אתריהם ולעשות זאת עד 2017. זוהי חובה חוקית המוטלת על בעלי האתרים וככל שיקדימו לבצע אותה כך ייטב. דרישות החוק מאוד ברורות בנושא זה ולאחר שנדחה יישום החוק במספר חודשים ספק אם תתקיים עוד דחייה במועד יישום החוק. כיום כול אתר אשר הוקם לפני מועד החוק מחויב עד 2017 ליישם את החוק ולהנגיש את האתר שלו לבעלי מוגבלויות. נגישות אתרים כוללת מספר רב של דברים כאשר מספר דוגמאות שניתן להזכיר הם, הגדלת הטקסט באתר, הכנסת תוכנה ייעודית להקראת טקסט באתר, הוספת תמלול לשפת הסימנים, אפשרות לשנות את צבעי האתר על ידי המשתמש. כל אלו הם דוגמאות להנגשת אתר ועל בעלי האתרים לעשות זאת כאמור עד 2017 וזאת בכדי להבטיח כי האתר שלהם עומד בדרישות החוק.

מה קורה אם לא ננגיש אתר בזמן?

חשוב להבין אין מדובר כאן בהמלצה, אלא בחובה חוקית המחייבת את בעלי האתרים. המחוקק קבע כי סנקציה של עד 75,000 ₪ יכולה להיות מוטלת על בעלי האתרים ולהוביל אותם לתשלום קנסות כבדים אם לא יעמדו בחוק. מכיוון שאף אחד לא רוצה להיות חשוף לתביעה כספית כל כך חריפה הרי שראוי לעמוד בדרישות החוק כמה שיותר מהר ולעשות זאת בקלות הרבה ביותר שיש. ככל שתעמדו בחוק כך תהיו בטוחים כי אתם לא צריכים לשלם את הקנסות הגדולים הללו ותוכלו לישון בשקט בלילה מבלי לדאוג.

לא רק הציווי החוקי משחק כאן תפקיד

על אף לשון החוק חשוב לזכור כי לא רק החוק משחק כאן תפקיד אלא גם החובה המוסרית של כל אחד ואחד מאתנו. מי לא מכיר בעל מוגבלות, או למי אין במשפחה בעל מוגבלות, על כן כולנו צריכים לרצות כי האתרים שלנו יהיו מונגשים לבעלי המוגבלויות וכי אלו יוכלו לגלוש באתר בקלות. זוהי חובתנו המוסרית ועלינו לעמוד בה ככל שניתן.