קמין עץ – יתרונותיו של הקמין העתיק ביותר

קמין עץ, או בשמו השני המוכר אח עץ, הוא הקמין העתיק ביותר בעולם. בקמין זה מסיקים עצים, ושתי מטרותיו העיקריות הן בישול וחימום. כיום יש קמיני עץ מודרניים עם דלת זכוכית החסינה מחום ומאש, כאשר גוף הקמין עשוי ממתכת או מאבן והם בעלי ארובה לפליטת העשן אל מחוץ לבית או החדר. מאחר ומטרתו העיקרית של קמין עץ היא להבעיר עצים, קיימים מגוון קמיני עץ המאפשרים שליטה על פעולת ההסקה, בניהם: קמין עם דלת צדדית להוספת עצים גדולים, קמינים יצוקים, קמינים בממדים מותאמים ומיוחדים, קמינים בצבעים ועוד.

יתרונותיהם המרכזיים של קמיני עץ:

  • חימום חללים גדולים. ככל שחלל הבעירה של הקמין גדול יותר, כך העוצמה שהוא מפיק גבוהה יותר.
  • תפוקות גבוהות במיוחד.
  • קמיני עץ איכותיים הם בעלי זמן בעירה ארוך במיוחד. קמינים שכאלה יכולים לבעור בין 5 ל-10 שעות, והיתרון המרכזי הוא חיסכון בעצים וחיסכון בזמן ובהתעסקות עם הקמין.
  • עלויות צריכה זולות. מאחר והקמין משתמש בעץ כחומר בעירה (ולא בחשמל, גז וכו') עלויות הצריכה שלו זולות משמעותית מקמינים אחרים.
  • פליטה מינימלית של גזים בחלל החדר וניצול גבוה של אנרגיה הנשמרת בחלל החדר.
  • אש מעצים לא תורמת להתחממות הגלובלית מאחר ושום דו תחמוצת פחמן נוספת לא משוחררת, למעט זו שהיער היה משחרר ממילא גם אם לא היו נוגעים בו.
  • חימום באמצעות עצים משמעו פחות דלקים מאובנים שנשרפים, פחות פליטה של גזי חממה וסביבה הרבה יותר בריאה.

הייחודיות של קמין העץ מתבססת על כך שהוא בעל נתוני בעירה המשתנים מעת לעת, ועל כן המסיק צריך לווסת את פעולתו של הקמין על מנת שיספק את צרכיו ויקבל נצילות הכוללת בעירה נקייה ויעילה. כדי שפעולת הקמין תהיה ברמת ניצולת גבוהה ועם פליטת זיהום נמוכה, חשוב שהקמין יהיה מתוכנן היטב עם ארובה בנויה כהלכה ועם חומר בעירה איכותי. אם גם אתם שוקלים לרכוש קמין, אין ספק שקמין הפועל על הסקת עצים ימלא את חלל החדר או הבית בתחושה חמימה, מרגיעה ונעימה. אין כמו הצליל של הגחלים הלוחשות והאש הבוערת מבעד לחלון הזכוכית של הקמין.